Banedanmark opdaterer signalsystemet i Østdanmark

Fra 28. februar til 3. marts kører der ikke tog på strækninger med det nye signalsystem på Sjælland.

Fra 28. februar til 3. marts kører der ikke tog på strækninger med det nye signalsystem på Sjælland. Det skyldes en planlagt opdatering af det digitale signalsystem.

Fra fredag den 28. februar til mandag den 3. marts opdaterer Banedanmark sammen med leverandøren det nye digitale signalsystem i Østdanmark. Mens arbejdet står på, bliver togtrafikken erstattet af togbusser på alle strækninger, hvor det nye system er taget i brug.

Opdateringen har været planlagt i længere tid og vil gøre det muligt at udnytte fordelene ved det nye system endnu bedre. Det nye signalsystem betyder blandt andet, at trafikstyringen kan centraliseres, og at trafikken kan afvikles mere effektivt.

”Jeg forstår, hvis passagerer finder det besværligt at skulle med togbus eller S-tog hen over weekenden. Men opdateringen er nødvendig for, at vi kan få mest muligt ud af signalsystemet, som er blevet installeret på flere strækninger i de foregående år. IT-systemet bliver forbedret, og vi får nogle flere funktioner i trafikstyringen, som bliver mere effektiv,” siger direktør for signaler i Banedanmark, Kirsten Winther Jørgensen.

Ud over at lette arbejdet for trafiklederne, kommer opdateringen til at rette fejl, så systemet kører bedre. I perioden efter at signalsystemet er blevet opdateret, må der forventes børnesygdomme, hvorfor Banedanmark og leverandøren være ekstra opmærksomme på fejl, og der vil være beredskab klar til at rette op.

”Det nye digitale signalsystem kommer på sigt til at betyde færre fejl og forsinkelser – også selvom vi på den korte bane indimellem er nødt til at forstyrre togtrafikken. For hver strækning vi tager i brug med det nye system, bliver vi og leverandøren bedre til at håndtere de udfordringer, der måtte opstå, og samtidig bliver selve systemet stadig mere stabilt,” siger Kirsten Winther Jørgensen.

Passagerer opfordres til at tjekke Rejseplanen eller MitTog-appen i weekenden, hvor arbejdet står på.

Fakta

  • Togdriften indstilles på nedenstående strækninger fredag den 28. februar kl. 21.50 og genoptages mandag den 3. marts kl. 04:30
  • Roskilde–Køge (Lokaltog)
  • Køge–Næstved
  • Næstved-Nykøbing F
  • København–Køge Nord-Ringsted

Seneste nyt fra Banedanmark

27.03.2025
Nye overkørsler.

16 sønderjyske overkørsler bliver opgraderet med bomme i forbindelse med nyt signalsystem

Der er bedre forhold på vej til trafikanter, som skal krydse jernbanen mellem Bramming og Tønder. I forbindelse med det nye digitale signalsystem opgraderes en lang række overkørsler.

24.03.2025
Sporene ved Aarhus H set fra luften

Nu begynder omfattende ombygning af jernbanen i Aarhus

Den 31. marts går Banedanmark i gang med en omfattende ombygning af jernbanen i Aarhus.

20.03.2025
Jernbanedæmning

Banedanmark forbereder det nye signalsystem på Svendborgbanen

Banedanmark er gået i gang med at gøre Svendborgbanen klar til at få nyt digitalt signalsystem.

14.03.2025
Udsyn fra førerrummet  i et tog

I den kommende måned gøres jernbanen klar til nyt digitalt signalsystem

Fra 21. marts til 22. april gøres flere strækninger i Syd- og Sønderjylland klar til det nye digitale signalsystem.

10.03.2025
Oddesundbroen

Malearbejde på Oddesundbroen giver natspærringer for biltrafikken

Et af de tre buefag på Oddesundbroen skal males i foråret, og en række nætter spærrer Banedanmark derfor for trafikken på broen.

05.03.2025
Sporskifte

Banedanmark fornyer sporene på travl strækning ved Snoghøj

I de kommende måneder arbejder Banedanmark på at udskifte fire sporskifter ved Snoghøj tæt på Fredericia. Arbejdet kan i perioder påvirke både tog- og motorvejstrafikken.

04.03.2025
Banedanmark opsætter nye digitale sensorer, der skal overvåge jernbanen ved store mængder nedbør.

Nye digitale øjne skal overvåge jernbanen

Banedanmark installerer sensorer, der forbedrer overvågningen af jernbanen. Det skal styrke håndteringen af togdriften i ekstremt vejr.

25.02.2025
Banen over å

Banedanmark opdaterer signalsystemet i Østdanmark

Fra 28. februar til 3. marts kører der ikke tog på strækninger med det nye signalsystem på Sjælland.