Stor interesse for Troljevej
Børnene var især begejstrede for dagens skattejagt og de mange store maskiner, som holdt på pladsen. Som et minde fra dagen fik de en samlekort-udgave af den gule flåde med hjem – noget som vakte stor begejstring.
Kollegerne fra Banedanmark fortalte om, hvordan arbejdspladser som Troljevej gør det muligt hurtigt at rykke ud, hvis fx en køreledning eller et træ falder ned og spærrer trafikken.
“De her arbejdspladser er afgørende for, at vi kan holde togtrafikken kørende. De er med til at sikre, at knap 200 mio. passagerer og 8 mio. tons gods hvert år kan komme frem,” siger Jes Øksnebjerg, som er Teknisk Driftsdirektør i Banedanmark.
Dagens gæster fik også mulighed for at høre mere om det aktuelle sporfornyelsesprojekt mellem Svanemøllen og Hillerød, og hvordan Troljevej spiller en central rolle i det arbejde. Vores entreprenør på projektet, M.J. Eriksson deltog i arrangementet. De udførte i dagens anledning en termitsvejsning på en jernbaneskinne.
Ny undersøgelse: Mange danskere kender ikke reglerne ved jernbaneoverkørsler
Selvom de fleste trafikanter ved, hvordan de skal krydse en overkørsel, er der stadig plads til forbedring. Det viser en ny undersøgelse.
Tiltrængt renovering af cykelbroen får fuld pedal
Banedanmark gik natten til mandag d. 29. juni i gang med den tiltrængte renovering af cykelbroen på Bruuns Bro. Den nyistandsatte cykelbro skal gerne stå klar til de aarhusianske cyklister i begyndelsen af september.
En ganske særlig frøblanding sikrer biodiversitet på nye skråninger
De nye jernbaneskråninger ved Brabrandstien bliver beklædt med planter, som gavner både øjet, insekterne og sikkerheden.
Broarbejde spærrer Bruuns Bro om aftenen og natten
Renoveringen af cykelbroen langs Bruuns Bro bliver mere omfattende end planlagt. Derfor er det i en periode nødvendigt at spærre broen for biltrafik.