Banenaturens hemmelige verden
Opdag banenaturens hemmelige verden
Langs den danske jernbane gemmer sig en hemmelig verden af sjældne plante og -dyrearter, som stortrives langs spor og sveller. Banenaturen er guf for de sjældne arter, som man ikke finder andre steder i Danmark.
Jernbanen spiller en vigtig rolle i spredningen og udviklingen af biodiversitet i Danmark. Banen snor sig gennem hele landet som en grøn korridor, hvor dyr og planter kan spredes. Derfor arbejder Banedanmark for at skabe de bedst mulige betingelser for dyre- og plantelivet langs jernbanen.
Kapløb blandt arterne. Når Banedanmark opgraderer og fremtidssikrer jernbanen, sørger vi samtidig for at passe på naturen langs banen. Jernbaneterrænernes skov, krat og grusarealer er guf for sjældne plante- og dyrearter. Særligt de nedlagte baneterræner har et helt unikt klima, som man ikke ser mange andre steder i Danmark. Se med og find ud af, hvordan de lysåbne områder langs banen er med til skabe naturlig variation og øget biodiversitet.
Menneskeskabt natur. Et ruderat er et naturområde, som er opstået på baggrund af menneskelig indblanding. Det er med andre ord menneskeskabt natur. Et eksempel på dette er nedlagte baneterræner, sporarealer og stationsområder med en tør og næringsfattig jordbund og sparsom bevoksning, som af samme grund er enestående levesteder for især varmeelskende planter og smådyr. Se med og lær mere om, hvordan ruderater er med til at øge biodiversiteten i den danske natur.
Den grønne bane på tværs af Danmark. Den danske jernbane strækker sig gennem hele landet som en grøn korridor, hvor mange arter kan spredes og trives. Det er denne sammenhængende natur, som er med til at skabe høj biodiversitet langs hele banen. Se med og lær mere om den grønne korridor på tværs af Danmark.
Vilde naturoplevelser langs banen
Områderne langs med banen er gud for sjældne plante- og dyrearter Ru Bittermælk, Seglgræshoppen, Humlebillen, Dværgblåfuglen, Biulv og Salomons Lysestage.
Oplev banenaturen
Jernbanestrækninger er ikke i risiko for at lukke
Banedanmark investerer og vil også i de kommende år investere i vedligehold og fornyelse af jernbanen, og der er ikke strækninger i Danmark, der er så nedslidte, at de risikerer lukning inden for få år.
Et fælles ansvar: Tjek træerne
Træer, der vælter ned over jernbanen, er et stigende problem og koster dyrt i reparationer og forsinkelser. Derfor opfordrer Banedanmark naboer til jernbanen til at tjekke deres træer.
Nye spor klar mellem Skjern og Holstebro
Banedanmark har fornyet og opgraderet jernbanen mellem Skjern og Holstebro, og banen er klar til at tage imod passagererne igen.
Banedanmark fornyer S-banen mellem Svanemøllen og Hillerød
Fra maj til oktober 2025 arbejder Banedanmark med en omfattende sporfornyelse af S-banestrækningen mellem Svanemøllen og Hillerød.
| 2.3A Standardadgangskontrakt for Banedanmarks infrastruktur | Download fil |
|---|---|
| 2.3B Standardadgangskontrakt for Øresundsbro Konsortiets infrastruktur | Download fil |
| 2.3C Aftale om køb eller reservation af infrastrukturkapacitet | Download fil |
| 2.5 Gældende læsseprofiler i Danmark | Download fil |
| 3.1A Jernbaner i Danmark | Download fil |
| 3.1B Åbne strækninger for passagertrafik | Download fil |
| 3.1C Åbne strækninger for godstrafik | Download fil |
| 3.2A Åbne, hvilende og lukkede eller nedlagte spor | Download fil |
| 3.2B Grænseflader til andre infrastrukturforvaltere | Download fil |
| 3.2C Grænseflader til andre infrastrukturforvaltere samt firma- stam og havnespor | Download fil |
| 3.2D Midtjyske Jernbaner | Download fil |
| 3.2E Lokaltog Region H | Download fil |
| 3.2F Nordjyske | Download fil |
| 3.2G Lokaltog Sjælland | Download fil |
| 3.2H Vestbanen | Download fil |
| 3.2I DSB spor hvor BDK er infrastrukturforvalter | Download fil |
| 3.3A Antal spor pr. strækning på Banedanmarks jernbanenet | Download fil |
| 3.3 B TIB strækninger | Download fil |
| 3.3C Referencelinjer på rullende materiel | Download fil |
| 3.3D Vejledende oversigt over akseltryk på Banedanmarks jernbanenet | Download fil |
| 3.3E Vejledende oversigt over metervægt på Banedanmarks jernbanenet | Download fil |
| 3.3F Hastighed på Banedanmarks jernbanenet | Download fil |
| 3.3G Elektrificering på Banedanmarks jernbanenet | Download fil |
| 3.3H Fjernstyringscentraler og dækningsområder på Banedanmarks jernbanenet | Download fil |
| 3.3I Togkontrol på Banedanmarks jernbanenet_Version2_1 | Download fil |
| 3.5A Infrastrukturarbejder og andre kapacitetsbegrænsninger | Download fil |
| 3.6A Perronlængder- og højder | Download fil |
| 3.6B Perronlængder og højder ECTS | Download fil |
| 3.7 DSBs forsyningsanlæg | Download fil |
| 3.8 Banedanmarks sidespor | Download fil |
| 3.8A Stationer med elektrificerede sidespor | Download fil |
| 3.9 Udrulningsplan EP & SP | Download fil |
| 4.3 Terminsplan for K19 | Download fil |
| 4.4 Kapacitetsudnyttelse K18 | Download fil |
| 5 Minor sporspærringer | Download fil |
| 6.6 Strækningslængder | Download fil |