Færre tog i Vest- og Sønderjylland mandag morgen på grund af stormvarsel
Ugen starter blæsende i de vestlige og sydlige dele af Danmark. Der kører derfor færre tog fra klokken 1 og frem til klokken 10 mandag formiddag.Fra mandag klokken 1 og frem til klokken 10 indføres der timedrift på en række strækninger i Vest- og Sønderjylland. Det sker efter at Banedanmark har modtaget et varsel fra DMI om vindstød af stormstyrke.
Der indføres timedrift på følgende strækninger mellem klokken 1 og 10 mandag den 22. januar:
- Esbjerg - Lunderskov
- Esbjerg - Tønder
- Esbjerg - Struer
- Skjern - Herning
Derudover nedsættes hastigheden på strækninger med tæt træbevoksning, for at væltede træer ikke skal forstyrre trafikken. Det anbefales derfor at tjekke Rejseplanen eller MitTog før afrejsen.

Et fælles ansvar: Tjek træerne
Træer, der vælter ned over jernbanen, er et stigende problem og koster dyrt i reparationer og forsinkelser. Derfor opfordrer Banedanmark naboer til jernbanen til at tjekke deres træer.

Arbejdet med at forny sporene ved Hellerup Station forlænges
Siden foråret har Banedanmark arbejdet med at forny sporene mellem Svanemøllen og Hillerød. Arbejdet er færdigt på en stor del af strækningen, men på Hellerup Station trækker arbejdet ud.
Nu digitaliserer vi Aarhus Hovedbanegård
I uge 41 begynder arbejdet med at skifte de gamle signaler ud med det nye, digitale signalsystem på Aarhus Hovedbanegård. Det nye system skal få togtrafikken til at glide lettere – og det betyder, at du som passager kan se frem til færre forsinkelser og kortere rejsetider.

Nu begynder sidste etape af sporfornyelse på sjællandsk hovedstrækning
Arbejdet med at sporforny jernbanen mellem Roskilde og Ringsted begynder igen i september, og projektet på strækningen forventes helt afsluttet til januar.