Ny funktion i Scanningsapplikationen
Vi har tidligere skrevet ud om en ny funktion kaldet ’Mine scanninger’ i scanningsapplikationen og den er nu endelig kommet op, så I kan se og benytte den.
Funktionen gør det muligt at se alle de scanninger du selv har foretaget, siden idriftsættelse af scanningsapplikationen tilbage i maj 2024.
For at se dine egne scanninger, udfylder du blot felterne med tidsperiode, hvorefter scanningerne vises på skærmen. Listen kan efterfølgende eksporteres til Excel.
Hvis du har spørgsmål, udfordringer, oplever fejl eller andet, kontakt scanningsapp@bane.dk.
Byggepladserne nedlægges og cykelstien ved Brabrandstien åbner igen
Arbejdet med at nedlægge de midlertidige byggepladser omkring Aarhus H er nu gået i gang. I takt med at byggepladserne ikke længere er i brug, bliver arealerne ryddet og ført tilbage til deres oprindelige form. Arbejdet vil foregå løbende frem mod jul.
Nyt spor giver mere fleksibel togtrafik
I forbindelse med ombygningen af jernbanen i Aarhus, er der etableret et nyt spor 8 på banegården. Med det nye spor kan trafikken afvikles mere fleksibelt, hvilket gør stationen bedre rustet til den daglige drift.
Trafiktårnet lyser op i regnbuens farver
Banedanmark lyser Trafiktårnet i København op i regnbuens farver for at markere, at der er plads til alle på banen.
Nye spor og perroner på Kvissel Station
Frem til november arbejder Banedanmark på en omfattende fornyelse af Kvissel Station, der får nye spor, højere perroner samt nyt overgangsanlæg. Arbejdet betyder, at der indsættes togbusser mellem Frederikshavn og Sindal i godt tre uger i sommerferien.