Anlægsområde - Aarhus H
Ombygningen af Aarhus H er en helhedsløsning bestående af mange projekter der løber samtidig indenfor det angivne anlægsområde. Fra uge 14 til og med uge 48, 2025 vil vi fortrinsvis arbejde på tre lokationer:
- Banegraven
- Bjørnholms Alle
- De Tre Broer
Banegraven
Vi arbejder i og omkring banegraven ved banegården fra uge 14, 2025. Vi starter med at forlænge perroner og etablere nye trapper, ombygge spor og sporskifter samt renovere cykelparkeringsbroen, der bliver til en promenadebro. Dette arbejde foregår frem til uge 41, 2025. Fra uge 14 til uge 27, 2025 vil vi ligeledes etablere spunsvægge langs det nye spor 8, samt opgradere vandledningen for at klimasikre både banen og Aarhus.
Bjørnholms Alle
Vores byggeplads på Bjørnholms Allé er helt central for vores byggeri. For at etablere byggepladsen skal vi fra uge 14 til uge 2024, 2025 nedrive den nedlagte papirfabrik, der ligger på området. Herefter skal vi omlægge den nærved liggende cykelsti, etablere adgangsveje samt foretage en lang række jordarbejder.
De Tre Broer
Fra uge 45, 2025 til uge 2, 2026 omisolerer vi den nordligste af de tre broer, som fører Brabrandstien og Aarhus Å under banen.
Øvrige byggepladser
Herudover vil du i samme periode kunne opleve aktivitet på to byggepladser, der ligger udenfor anlægsområdet:
- Havnen
- Skanderborgvej
Havnen
Skanderborgvej