Reduceret trafik på flere jyske strækninger
29.11.2024 kl. 11.15: Opdatering: Vi arbejder fortsat hårdt på at løse udfordringerne med signalsystemet i det vestlige Danmark. Resten af døgnet er der timedrift på strækningen mellem Aarhus-Aalborg. Resten af weekenden kører vi timedrift på følgende strækninger: Esbjerg-Holstebro, Vejle-Struer, Skanderborg-Herning-Skjern, Langå-Struer, Struer-Thisted, Aalborg-Frederikshavn.
På mange af de jyske strækninger oplever Banedanmark lige nu problemer med det digitale signalsystem.
Der kører kun et enkelt tog i timen på strækningerne, som betjenes af Midtjyske Jernbaner, Nordjyske Jernbaner og GoCollective resten af weekenden, og vi melder ud, så snart vi ved mere. Der er indtil videre besluttet af køre timedrift på strækningen Aarhus-Aalborg resten af fredagen.
"Vi arbejder lige nu på højtryk på at få trafikken i gang igen, og vi er ved at undersøge årsagen til nedbruddet. Vi leder bredt efter årsagen", fortæller vicetrafikdirektør i Banedanmark, Nicolai Smidt Sigsgaard.
Disse strækninger er omfattet af timedrift hele weekenden:
- Esbjerg-Holstebro
- Vejle-Struer
- Skanderborg-Herning-Skjern
- Langå-Struer
- Struer-Thisted
- Aalborg-Frederikshavn
- Aarhus-Aalborg
Disse strækninger er omfattet af timedrift hele weekenden:
- Esbjerg-Holstebro
- Vejle-Struer
- Skanderborg-Herning-Skjern
- Langå-Struer
- Struer-Thisted
- Aalborg-Frederikshavn
Du kan ikke lige nå det…
Antallet af registrerede nærved-hændelser i overkørsler, er steget markant.
Ombygningen af Hillerød Station går ind i ny fase
I september ankommer broelementerne til den nye gangbro på stationen. Elementerne skal samles og klargøres inden de skal løftes på plads i begyndelsen af oktober. Arbejdet giver ændringer for bus-og togtrafikken og i adgangsforholdene på stationen.
Banedanmark får ny direktør for Vedligehold
Nicolai Smidt Sigsgaard bliver ny direktør for Vedligehold i Banedanmark.
Byggepladserne nedlægges og cykelstien ved Brabrandstien åbner igen
Arbejdet med at nedlægge de midlertidige byggepladser omkring Aarhus H er nu gået i gang. I takt med at byggepladserne ikke længere er i brug, bliver arealerne ryddet og ført tilbage til deres oprindelige form. Arbejdet vil foregå løbende frem mod jul.