Nyt stormvarsel giver ændringer i togtrafikken i Jylland onsdag

Endnu en gang viser vejret tænder, og det betyder, at der kører færre tog i Vestjylland og Nordjylland onsdag den 24. januar.
For tredje gang i år må Banedanmark tilpasse trafikken på grund af et varsel fra DMI. Onsdag eftermiddag byder på stormende kuling og vindstød af stormstyrke, og det betyder, at der er skåret ned i antallet af afgange i Vestjylland og Nordjylland. Der indføres timedrift på en række strækninger fra klokken 15 og resten af døgnet. På andre del-strækninger sættes hastigheden ned.
Der indføres timedrift på følgende strækninger fra klokken 15:
- Esbjerg-Ribe
- Esbjerg-Varde
- Aarhus H-Herning
- Herning-Struer
- Hjørring-Frederikshavn
- Frederikshavn-Skagen
- Middelfart/Fredericia-Esbjerg
Banedanmark har ekstra beredskab klar til at rydde strækninger for væltede træer, men der kan komme yderligere ændringer, så det er en god idé at tjekke Rejseplanen.

Sporombygningen i Vestjylland fortsætter på Ringkøbing Station
I maj og juni ombygger Banedanmark spor 1 og spor 2 på Ringkøbing Station. Med nye spor og sporskifter bliver stationen klar til fremtidens klimavenlige batteritog.

Banedanmark fortsat på udkig efter en ejendomsudvikler til brobuerne ved Nørrebro Station
Banedanmark udsendte tidligere i år udsendt et udbud af ejendomsudvikling af de ni brobuer under højbanen ved Nørrebro Station. Ingen bød imidlertid på udbuddet, og Banedanmark vil nu se på de fysiske forhold og de byggetekniske udfordringer.

Lillebæltsbroen fylder rundt
I 90 år har Lillebæltsbroen bundet Danmark sammen, og den ca. 300.000 tons tunge beton- og stålkonstruktion er i god form og klar til 90 år mere. Lørdag den 10. maj bliver fødselsdagen markeret på begge sider af broen – og naturligvis også på selve broen.

Banedanmark fornyer S-banen mellem Svanemøllen og Hillerød
Fra maj til oktober 2025 arbejder Banedanmark med en omfattende sporfornyelse af S-banestrækningen mellem Svanemøllen og Hillerød.