Kompleks planlægning bag sæsonens sporarbejder
”Jernbanen er bygget til, at der skal køre tog på den. Derfor er det vores fornemste opgave at sikre, at der kan afvikles så meget trafik som muligt, også mens vi arbejder på banen.”
Sådan siger Brian Kirkegaard, der er trafikal projektplanlægger i Banedanmark. Som trafikplanlægger er han med til at tilrettelægge Banedanmarks sporspærringer.
Sporspærringerne er centrale for udførelsen af Banedanmarks projekter på jernbanen, fordi der af jernbanesikkerhedsmæssige og pladsmæssige årsager ikke kan og må køre tog i spor, hvor vi arbejder. Samtidig skal spærringerne tage mest muligt hensyn til trafik og køreplaner, og der er derfor ikke frit råderum til bare at spærre sporene, medmindre et sporarbejde er bydende nødvendigt og ikke kan udføres på anden vis.
Der ligger derfor en kompleks planlægning og koordination bag at få tilrettelagt sporspærringerne så hensigtsmæssigt så muligt. Det kræver tæt samarbejde på tværs af Banedanmark, fordi der skal indregnes en masse hensyn til bl.a. arbejdsmetoder og pris, tilgængelig entreprenør- og maskinkapacitet, trafikale konsekvenser, og gener for naboerne til banen.
Samtidig stiller EU og jernbanevirksomhederne krav til varslingsperioden for sporspærringer, så spærringerne skal planlægges i rigtig god tid.
”De største og mest indgribende spærringer skal være planlagt, varslet og offentliggjort 24 måneder før overgangen til det køreplansår, hvor arbejderne finder sted,” siger Brian Kirkegaard og uddyber:
”Som trafikal projektplanlægger er det min opgave at koncentrere mig om de trafikale konsekvenser, som sporspærringerne medfører, så vores arbejde påvirker togtrafikken og passagerne mindst muligt. Vi har i den forbindelse altid en tæt dialog med jernbanevirksomhederne undervejs i vores planlægning,” forklarer Brian Kirkegaard.
Når en sporspærring er fastlagt, bliver den indmeldt til Banedanmarks Netredegørelse for det relevante år. Netredegørelsen danner bl.a. baggrund for kommende køreplaner og instruktionerne til jernbanevirksomhederne om de trafikale konsekvenser af Banedanmarks sporspærringer.
Kongen og danskerne fejrede Danmarks første batteritog
Der var folkefest med kongeligt besøg, da Midtjyske Jernbaner fredag inviterede til batteritogsfest for at fejre Danmarks første batteritog.
Året der gik på jernbanen: Fornyelse, digitalisering og megaprojekt i Aarhus
2025 er snart forbi. Få overblikket over årets store baneprojekter her.
Nye fjerntogsperroner til København Syd
I forbindelse med køreplansskiftet den 14. december åbnede to nye perroner på København Syd. Det øger fleksibiliteten og giver mulighed for, at togene til Københavns Lufthavn kan køre uden om København.
Togtrafikken til og fra Aarhus spærres i 11 dage
Fra den 16. januar kl. 20 til og med den 27. januar kører der ingen tog til og fra Aarhus, mens Banedanmark ombygger jernbanen og ibrugtager nyt signalanlæg. Derefter vil sporene mod nord være spærret i næsten tre måneder.